X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
X סגירה
 

7 השיטות להרזיה מהירה

אינדקס שיטות דיאטה

הקיץ שמגיע בקרוב, ייתן כמידי שנה את אות הפתיחה לתקופת הדיאטות של רבים מתוך חצי מיליון הישראלים הסובלים מהשמנת יתר. כידוע יש שיטות הרזיה רבות, חלקן צצות ונעלמות, אך ישנם דיאטות שנשמרות וזוכות להערכה לאורך השנים.

כיום מחקרים רבים מראים כי רק בעזרת הפיכה של התפריט והמחשבה לאורח חיים בריא תביא להורדה במשקל ותוצאות ארוכות טווח. לציין ששיטות התה, הכדורים המשלשלים וההקאה הבולמית גורמים הרס בלתי הפיך לקיבה ולוושט והן פסולות בתכלית.

דיאטות כסאח

דיאטות כסאח הן הפתרון הנראה לכאורה הדרך המהירה ביותר לירידה במשקל כמו דיאטת מרק כרוב, דיאטת פופקורן, דיאטת אורז, דיאטת קרח, דיאטת מים ועוד המצאות חדשות לבקרים. למעשה אלה דיאטות רעב בלתי מאוזנות והירידה במשקל אינה מורכבת מירידה בכמות השומן בגוף אלא מאיבוד מים ושריפת מסת שריר. כשחוזרים לאכילה רגילה המשקל עולה בחזרה בתוספת ריבית עקב שינוי בחילוף החומרים בגוף.

דיאטה לפי סוג הדם

היא דיאטה בה נעשית התאמה של המזונות המומלצים לאכילה על פי סוג הדם של האדם. לבד מהשמנה, טוען ממציא השיטה, נגרם נזק בריאותי מאכילת מזון שאינו תואם את סוג הדם. בשיטת דיאטת סוג הדם אוכלים מכל קבוצות המזון, כך שאם מבצעים נכון את השיטה לא יכולים להיווצר חסרים תזונתיים. עם זאת, נדרש שינוי ניכר בחשיבה ובהסתגלות וקשה להתמיד בדיאטה זו.

דיאטת הלחם של אולגה רז

דיאטת הלחם היא פיתרון לאלה שאינם יכולים להתקיים ללא לחם. דיאטה זו, להבדיל מדיאטות בזק נפוצות, מבוססת על פחמימות מורכבות ממקורות שונים, כגון לחם מחיטה מלאה, פסטה, אורז, קוסקוס, גריסים, קטניות ועוד. כל זאת בתוספת מזונות כמו עוף, דגים,ביצים, ירקות ועוד, הכול בהתאם לתוכנית מובנית ומותאמת למטופל.

דיאטת אטקינס

היא דיאטת חלבונים שבה אין מגבלה על כמות הקלוריות הנצרכות. המגבלה בדיאטת אטקינס היא על כמות הפחמימות הנאכלות. הדיאטה מאפשרת צריכה כמעט בלתי מוגבלת של חלבונים ושומנים כמו גבינות עתירות שומן, דגים שמנים, בשר מטוגן, חביתות ועוד.

דיאטה דלת פחמימות מתבססת על העיקרון לפיו צריכה של פחמימות גורמת להפרשת אינסולין אשר אחת מתופעות הלוואי שלה היא תחושת רעב. בדיאטה זו הגוף אינו מקבל פחמימות ליצירת אנרגיה ומשתמש במאגרי השומן בגוף.

המתנגדים לדיאטה זו מזהירים מפני עלייה בכולסטרול, מחסור בסיבים תזונתיים, פגיעה בכליות עקב  אכילת חלבונים בכמות גבוהה ודיכאון כתוצאה ממחסור בפחמימות. דיאטה זו אינה מומלצת לאורך זמן.

דיאטה דלת שומן

דיאטה זאת מקפידה על בקרה על צריכת השומן והגבלת מזונות עשירים בשומן. כן יש לצמצם מזון המכיל כמויות גדולות של כולסטרול ושומנים רוויים ומזון המכיל חומצות שומן מסוג טראנס (שומן צמחי מוקשה) הגורמים נזק לכלי הדם. בדיאטה זו יש להעדיף מזונות העשירים בשומנים חד בלתי רוויים, בחומצות שומן אומגה 3 ובסיבים תזונתיים מסיסים. אין לטגן אלא להשתמש בשיטות בישול של אידוי, צלייה ואפייה.

דיאטה ים תיכונית

בדיאטה זו יש להעדיף מזונות עונתיים והרבה ירקות ופירות ולהימנע ממזונות מעובדים, להשתמש בהרבה שמן זית, לאכול במתינות דגים, עופות וביצים ולצמצם צריכת בשר אדום, לאכול יוגורט וגבינת עיזים בכמויות קטנות, ולשתות יין אדום 4 פעמים בשבוע.

מרכיביה המגוונים של הדיאטה הזו מסייעים להתמדה בדיאטה לאורך זמן ומאפשרים שילוב מתכוני דיאטה רבים. הדיאטה מאפשרת לגוף לקבל את מרבית המרכיבים התזונתיים החיוניים ועדיין לרזות, ולהתמיד בה לאורך זמן.

בשונה מדיאטות המחייבות התנזרות מסוגי מזון בהן ההרזיה מהירה יותר אך אינה נשמרת. מעבר לאפשרות הפחתת המשקל באמצעות הדיאטה טוענים המצדדים בה, כי היא יכולה לסייע בהפחתת לחץ דם, הורדת רמות כולסטרול וצמצום מחלות לב.

המלצה חמה

מומלץ בכל מקרה להשתדל לא לנשנש בין הארוחות, לא "ליישר" עוגות, ולוותר על סיומות מתוקות לכל ארוחה. והעיקר - כל דיאטה חייבת להיות מלווה בפעילות גופנית אירובית מתונה שתעזור גם לחטב את המראה החדש של הגוף ותוסיף מוטיבציה להמשך מאמצי הירידה במשקל.

כדאי גם לחשוב איך להנחיל תזונה בריאה ומאוזנת לילדים: לא להגזים, לא להציע אוכל כפיצוי על קשיים רגשיים ולתת דוגמה אישית. אם אתם מול הטלויזיה בסלון או עוזרים בשיעורי הבית בחדרי ילדים, מומלץ ללוות את הפעילות עם ירקות חתוכים או פרי. גישה זו, יכולה לפתור בעיות הקשורות באוכל בהמשך חייהם.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאה עשרים וארבע:
מזמינים וחוסכים