X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
X סגירה
 

אוכלת בשביל שניים?

תינוק חדש בדרך

במשך שנים אנחנו שומרות על קלוריות ומודדות על מה שנכנס לפה. בתקופת ההיריון בה אנחנו למעשה מאכילות עוד מישהו, יש חשיבות רבה לשמור על תזונת הריון שלנו. תקופה זו נתפסת אצל הרבה נשים כזמן מצוין לשחרר את הרסן.

אז מהי אכילה נכונה בהריון, מה כדאי ומה אסור?

נדמה כי הקשר הישיר בין אוכל לבין הזנת הגוף הופר כבר לפני הרבה שנים. מרביתנו היום אוכלים כי זה חלק ממה שאנו עושים, והסיבה קשורה לרעב ושובע ולא לבריא ומזין. מאידך הקשר הישיר בין תזונה נכונה לבין מצב הבריאותי של הגוף, לא הופר והוא נכון לכל תקופה וזמן בחיינו, על אחת כמה וכמה בהריון.

כולנו יודעים כי למצבה הבריאותי והתזונתי של האישה יש השפעה על התפתחות העובר. בעוד שברוב המקרים מצב של תזונה לא נכונה תפגע בהריונית ולא בעובר, ישנם גם מקרים בהם התפתחותו של העובר עלולה להיפגע עקב אספקה לא מאוזנת ולא נאותה של רכיבי מזון ואנרגיה. גם אכילה מופרזת או לא מאוזנת בהריון לא מומלצת, ואף עשויה להיות מסוכנת. במקרים הקלים תהיה רק עליה מוגזמת במשקל, מקרים קיצוניים יותר עשויים להוביל להתפתחות של סוכרת הריון.

אם כן, המסקנה הנכונה ביותר היא שתזונת האם במהלך תקופת ההיריון חשובה הן לבריאותה והן להתפתחותו התקינה של העובר שהולך וגדל ברחמה. עם התקדמותו של ההיריון גוברת הדרישה שלו לרכיבי תזונה, ובמהלך ההיריון האישה ההרה תהיה זקוקה לקלוריות נוספות ביום. אולם למעשה לא מדובר בקלוריות בלבד, הוספת כמות נוספת של קלוריות לכמות האוכל היומית לא תעשה את העבודה, חשוב להקפיד שהמזון יהיה מגוון דיו וכי הוא יכיל את כל אבות המזון. לא פחות חשוב להקפיד על ארוחות מסודרות לאורך היום. אז כשאומרים "לאכול בשביל שניים" הכוונה במומלצת היא שצריך לאכול מעט יותר בכל ארוחה ובאופן בריא ומאוזן.

אז מה נחשב בסדר?

בממוצע אישה בעלת משקל תקין בהתאם לגובהה, אמורה לעלות במהלך ההיריון בין 8-13 ק"ג. כמובן שמדובר כאן בנתון המשתנה אינדיבידואלית, אך חשוב להבין שעליה מועטה במשקל עשויה להיות קשורה במשקל נמוך של העובר ובסכנה של לידה מוקדמת. מאידך משקל גבוה עשוי להצביע על סוכרת הריונית, יתר לחץ דם ועל סיבוכים אפשריים בלידה. בצבא אומרים שלכל שבת יש מוצאי שבת. על אותו משקל לכל הריון יש לידה! אישה שתעלה משקל בצורה מתונה וסבירה, תחזור לעצמה אחרי ההיריון בזריזות וללא מאמצים מיוחדים.

אז איך שומרים על איזון?

מה משמעות המילה דיאטה? דיאטה ביוונית אומרת דרך חיים. לא מומלץ להתחיל במבצעים מיוחדים או קיצוניים כמו דיאטה דלה בקלוריות במהלך ההיריון או אחרי הלידה, יש בכך סיכונים לעובר או לטיב חלב האם. המתכון הנכון לשמירה על איזון המשקל לפני ואחרי הריון לא תלוי רק בדיאטה. כיום כמעט כל מי שרוצה לרזות יודע שזה תהליך מורכב ולא משהו פשוט. אותו ההיגיון עובד גם בהריון. אמנם ההמלצה היא לא להתחיל פעילות אינטנסיבית אחרי הכניסה להריון ועד תום ששה שבועות לאחר הלידה, אבל בהחלט מותר לעסוק בפעילות סבירה כמו צעידה או שחיה.

במהלך ההיריון רקמת השומן של האישה עשויה לעלות ביותר משליש. אפשרות אחת היא לקבל שינויים אלה בגופנו בהבנה ואפילו בשמחה. אפשרות שנייה היא להקפיד על אכילה סבירה במהלך ההיריון על מנת לחזור לאותו הג'ינס האהוב בתוך שבועיים מהלידה. 
כלי מדהים נוסף העומד לרשותכן הוא ההנקה. מבלי לחשב את כל הקלוריות שאתן מוציאות על ההתרוצצויות, הריקודים ושאר הפעילויות שנכנסו לחייכן כדי להרגיע את התינוק, רק הנקה שורפת כ-500 קלוריות ביום. אז אם תשמרו על אותו כמות מזון וגם קצת פעילות גופנית, הרי שתשובו למשקל שלכן תוך זמן קצר מהלידה.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר ארבע מאות חמישים ושש:
מזמינים וחוסכים