X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
X סגירה
 

עודף משקל בקרב ילדים

הבעיה והצעות לפתרונה

בשנים האחרונות גדל בישראל, בצורה משמעותית, מספרם של הילדים הסובלים מהשמנת יתר, זאת במקביל להתרחבות התופעה בקרב האוכלוסייה הבוגרת. עודף משקל, המוגדר היום כאחת מהמחלות המודרניות, נוצר כתוצאה משילוב של גורמים שונים: חוסר ההקפדה על תזונה נכונה, שפע עצום של מזון המוצע למכירה בשווקים, וניהול אורח חיים סטאטי ולא בריא.

בנוסף לכך, המזון אותו צורכים ילדים, ממש בדומה למבוגרים, הוא עתיר בסוכרים ובשומנים, איננו בריא, ולאורך זמן גורם, בנוסף להשמנה, גם להתפתחות בעיות רפואיות שונות. הסיכוי שילד שמן יהפוך בעתיד למבוגר שמן הוא גבוה פי שישה, לעומת הסיכוי של ילד רזה.

מעבר להיבט הבריאותי, לעודף משקל בקרב ילדים ישנן גם השלכות נוספות, כדוגמת סטיגמה חברתית ובעיות בדימוי העצמי.

האם הילד סובל מעודף משקל?

השמנת יתר אצל ילדים נקבע בהתאם לאינדקס מסת הגוף, הקרוי "BMI", המשמש לצורך מדידת משקל תקין גם בקרב מבוגרים. טבלת ה-BMI קובעת את טווח המשקל הרצוי הן בהתאם לגיל והן ביחס לגובה.

לעיתים, במקרה בו עודף המשקל ממנו סובל הילד איננו גדול, עשויה הצמיחה לגובה לפתור את הבעיה, אך גם במקרה זה חשוב לסגל הרגלי אכילה נכונים ולהקפיד לא לעלות במשקל.

הסיבות לעודף משקל

ישנן מספר סיבות להתפתחות עודף משקל בקרב ילדים:

הרגלי אכילה לא נכונים - היום מרבים הילדים לאכול כמויות לא מאוזנות של מזון מעובד, מזון עשיר בשומנים ובסוכרים, וגם מה שנהוג לכנות "ג'אנק פוד". לעיתים, בנוסף לאכילה מופרזת, רבים מהילדים אינם מקפידים על ארוחות סדירות, מדלגים על ארוחת בוקר ואפילו מעדיפים חטיפים או מזון לא בריא אחר, על פני ארוחה מסודרת.

הימנעות מפעילות גופנית - ילדים רבים מבלים את מרבית שעות היום מול מסך המחשב או בצפייה בטלוויזיה. בנוסף לכך, רבים מההורים חוששים לשלומם של ילדיהם ואוסרים אליהם לצאת ולשחק בחוץ גם אם הם מעוניינים בכך. 

חוסר מודעות של ההורים - לא פעם מתפתחת תופעת עודף המשקל אצל ילדים כתוצאה מחוסר מודעות של ההורים לנושא. רבים מההורים מעודדים את ילדיהם לאכול גם כאשר משקלם עולה על הממוצע, מגישים להם מזון לא בריא או ממלאים את ארונות המטבח בממתקים מפתים אך מזיקים.

בילוי ואוכל - במציאות המודרנית הפך האוכל לחלק בלתי נפרד מהבילוי בחוץ, כאשר מרבית הילדים התרגלו לעובדה שכל יציאה לבילוי כוללת גם אכילה של מזון משמין או ביקור במזללה.

הטיפול בעודף משקל

הטיפול בעודף משקל אצל ילדים צריך להתבסס בעיקרו על חינוך ואימוץ אורח חיים בריא, ועל הקניית ידע והרגלים ראויים יותר בתחום התזונה הנכונה:
 
הרגלי אכילה בבית: כדאי לעבור לאוכל ביתי לא מעובד (כל המזונות הללו שאנחנו שולפים מהפריזר ומחממים, הם עתירי שומן ונתרן). מומלץ להכין תבשילים מגוונים עם הרבה דגנים, קטניות וירקות. כדאי לעודד אכילת סלטים טריים כמו סלט ירקות, סלט גזר או סלט כרוב.

פעילות גופנית

כדאי לעודד בילוי בחוץ הכרוך הפעילות הגוף ובתזוזה. ניתן להירשם לחוגים שונים או לצאת לפעילות הרפתקנית לכל המשפחה: טיול רגלי, טיפוס על קיר טיפוס או שייט קיאקים למשל.

אכילה מחוץ לבית

אפשר להצטייד בפרי לפני היציאה אל הקניון, או ללכת למקום בילוי בו יש פחות פיתויים של אוכל.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר שלוש מאות שישים ותשע:
מזמינים וחוסכים