X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
X סגירה
 

חשיבותה של ארוחת הבוקר

הארוחה החשובה ביותר ביום

רבים מאתנו נוהגים לדלג על ארוחת הבוקר ולרוץ לעיסוקים היום יומיים שלנו, למרות שארוחת הבוקר היא החשובה ביותר מבין כל הארוחות. בעשורים האחרונים נערכו עשרות מחקרים אשר בדקו את יעילותם ויתרונותיהם של ארוחות הבוקר, בנוסף בדקו מה ארוחת הבוקר צריכה לכלול על מנת להיות אפקטיבית. 

ישנם אנשים שעושים דיאטות שונות שלא מומלצות על ידי רופאים, דיאטות אשר בהם מורידים את ארוחת הבוקר ומדלגים הישר לארוחת הצהריים שם מתפרעים על שתי ארוחות במקביל. בכתבה הבאה נסביר את החשיבות של ארוחת הבוקר בחיי היום יום.

חשיבותה של ארוחת הבוקר

חידוש מאגרי האנרגיה בגוף

זמן השינה הממוצע של אנשים נע בין 6 ל- 7 שעות ביום, בזמן זה אנו לא אוכלים או שותים, ולמרות שהגוף לא בפעולה מלאה עדין מתקיימים בו מספר פעילויות חשובות, כמו תהליכי חיים בסיסים שהם נשימה, מערכת ההובלה של הדם על ידי הלב, בנוסף נשמה תאית ברמה נמוכה יותר מאשר ביום ואפילו במהלך הלילה מתבצע במוח העברת מידע מהמוח מהזיכרון לטווח קצר לחלק אחר במוח ושמירת הזיכרון לאורך טווח.  

לכן גם במהלך הלילה הגוף שורף אנרגיה מבלי שבכלל נתאמץ, כאשר אנו מתעוררים בבוקר הגוף שפירק את מאגרי האנרגיה שנותרו לו לתהליכים חשובים בגוף במהלך הלילה זקוק בבוקר לאנרגיה חדשה על מנת לקבל אנרגיה להמשך היום ולצבור מצבורים חדשים של אנרגיה.

חשוב מאוד לאכול על הבוקר ארוחה המכילה פחמימות פשוטות הנותנות אנרגיה במהירות וגם פחמימות מורכבות על מנת לחדש את מאגרי האנרגיה בגוף.

ויטמינים חשובים לריכוז מיטבי והזנה של המוח

במהלך היום אנו אוגרים זיכרון במוח הקטן באזור ההיפוקמפוס, במהלך הלילה זיכרון אשר נאגר במוח הקטן מועבר לאזורים גדולים יותר בסביבת קליפת המוח. תהליך זה דורש אנזימים, מינרלים וויטמינים רבים, לכן בבוקר חשוב להזין את הגוף בוויטמינים ומינרלים אשר יזינו את תאי המוח שיוכל לפעול בצורה המרבית.

החזרת נוזלים

במהלך הלילה כמו במהלך היום הגוף מאבד נוזלים רבים, במיוחד כאשר אתם מכוסים בשמיכת פוך עבה. בנוסף חומרי פירוק מתהליכים שונים בגוף שקורים בלילה כמו נשימה תאית, מעלים את ריכוז ה-PH בדם ולכן בבוקר יש לשתות כמות גדולה של מים לפחות 2 כוסות גדולות על מנת לנקות את הגוף ולעלות את לחץ הדם, מעבר לכך שתיה מרובה של מים בבוקר מביאה לשיפור הריכוז ודיכוי תחושת העייפות. המים עוזרים גם במניעת בחילות וכאבי ראש שיתחילו עקב לחץ בבוקר בשילוב של לחץ דם נמוך.


איזון סוכר בדם

במהלך הלילה יש פירוק של גליקוגן שהוא חומר אגירת אנרגיה בגוף על מנת שתהליכים בגוף יוכלו להתקיים גם בלילה, טעות נפוצה אצל אנשים רבים היא אכילה של מוצרים עתרי סוכר בשעות הבוקר המוקדמות דבר המקפיץ את כמות האינסולין בדם וגורם לחוסר שליטה של הגוף על תחושות רעב ושובע ועל החשק למתוק במשך כל היום. מעבר לזה יש בעיות בריאותיות בשל העלאת רמת הסוכר בדם בשעות הבוקר כמו בעיות בריכוז והשמנת יתר.
חשוב בבוקר לדאוג לצרוך מגוון רחב של פחמימות חלקן פשוטות וחלקן מורכבות, השילוב בניהם יוצרת אנרגיה לזמן הקצר והארוך מבלי לפגוע בתהליכי חשיבה ובפעילות המוח החשובה לנו במהלך כל היום.

תזונה נכונה מעושרת בסיבים תזונתיים

חשוב מאוד בבוקר לאכול ארוחה מגוונת הכוללת על כל אבות המזון, בשילוב ויטמינים ומינרלים ובמיוחד סיבים תזונתיים. חשוב לשלב חלבונים (ביצה קשה,חביתה, טונה) בנוסף שומנים (אבוקדו, שמן זית) ופחמימות (פריכיות, שיבולת שועל, וירקות) חשוב מאוד להקפיד לא לאכול מוצרים המכילים קמח חיטה לבן על הבוקר בגלל הערך הגליקמי הגבוהה שלו, הקמח יתפרק מהר מאוד בגוף ויגרום לחוסר איזון בדם, השמנת יתר, ובעיות קשב וריכוז.
חשוב מאוד להוסיף סיבים תזונתיים בארוחת הבוקר אשר נותנים תחושות שובע ומנקים את מערכת העיכול מתוצרי תהליכים המתרחשים בלילה, לכן צריכה יומית של סיבים תזונתיים בשעות הבוקר תביא לירידה במשקל הנראית לעין בתוך זמן קצר.

ארוחת בוקר טובה כחלק מאיכות חיים ודיאטה

חשוב להבין שדיאטה לא תגרום לכם להיות רזים לאורך טווח, כאשר תפסיקו את הדיאטה 60 אחוז מהאנשים חוזרים לגודל שלהם לפני הדיאטה ואפילו יותר. חשוב להפוך את חיי היום יום בשילוב של תזונה בריאה איכותית וטעימה כך שלאורך טווח תראו תוצאות ולא תחזרו לעלות במשקל.
הסוד הוא לאכול נכון, לדעת מה אוכלים ולמה הגוף זקוק למזון שאנו אוכלים וכמובן לאכול במידה ולא להתפרע בכל זמן אפשרי כאשר אנו רואים אוכל. שילוב זה הוא שילוב מנצח שהיום מוביל את הדיאטות העולמיות.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאתיים חמישים ושתיים:
מזמינים וחוסכים